Tadeusz Bobrowski - Pruszkowianin w łagrach

Opublikowano: ; Źródło: Miasto Pruszków

Książnica Pruszkowska informuje z przyjemnością, że ukazała się właśnie ostatnia w tym roku książka z naszego wydawnictwa. Wspomnienia te, obrazy wspólnie przeżytych trudnych chwil, poświęcam pamięci generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” [Autor] Tadeusz Bobrowski urodził się 16 listopada 1924 w Pruszkowie. W roku 1937 ukończył naukę w pruszkowskiej Szkole Powszechnej. Do 1939 roku ukończył II klasę gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. W okresie wojny w latach 1940-1943 ukończył szkołę mechaniczną przy Zakładach Lilpopa, następnie uczęszczał na I rok szkoły budowy maszyn im. Wawelberga w Warszawie. (…) W dniu rozpoczęcia wojny miałem 14 lat. Przez cały czas jej trwania mieszkałem przy ul. Drzymały 16 w Pruszkowie. Do września 1942 roku moja działalność konspiracyjna ograniczała się do kolportażu prasy podziemnej oraz, co robiłem wraz z grupą kolegów, odnajdowania, zbierania i naprawiania starej broni. Wykonywałem też polecenia znajomych, zaangażowanych już w pracy konspiracyjnej. Od 1942 roku należał do oddziału AK na terenie Pruszkowa, przyjął pseudonim „Witeź”. Od sierpnia do października 1944 roku brał udział w walkach z Niemcami w ramach Zgrupowania Kampinos. Po (...)

Przeczytaj pełną treść informacji http://www.pruszkow.pl/dla-mieszkancow/kultura/aktualnosci/tadeusz-bobrowski-pruszkowianin-w-lagrach

Kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia
Serwis używa plików cookies w celach konfiguracyjnych, statystycznych i marketingowych. Możesz wyłączyć akceptowanie cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz tutaj.