„Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego” – spotkanie w Muzeum Dulag 121

Opublikowano: ; Źródło: PruszkówMówi.pl

W 36. rocznicę wybuchu stanu wojennego Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie „Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego” organizowane w ramach comiesięcznego cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121”. W programie spotkania pokaz filmu „Sprawa Emila B.” oraz komentarz historyczny Marcina Łaszczyńskiego – edukatora w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie . Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18. w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.   Spektakl Sceny Faktu Teatru TV  „Sprawa Emila B.”, w reżyserii Małgorzaty Imielskiej z 2007 r., opowiada o wydarzeniach związanych ze śmiercią jednej z najmłodszych ofiar stanu wojennego. Emil Barchański, uczeń warszawskiego liceum im. Mikołaja Reja, w lutym 1982 r. wraz z kolegami podpalił pomnik Dzierżyńskiego. Niespełna miesiąc później na skutek donosu został aresztowany. Zmuszony torturami do złożenia fałszywych zeznań, ugiął się tylko na chwilę. Podczas rozprawy odwołał swoje zeznania obciążające kolegę i ujawnił, iż był torturowany. W kilka tygodni później zginął w niewyjaśnionych okolicznościach…   Po projekcji filmu komentarz historyczny przedstawi (...)

Przeczytaj pełną treść informacji http://www.pruszkowmowi.pl/2017/11/emil-barchanski-najmlodsza-ofiara-stanu-wojennego-spotkanie-w-muzeum-dulag-121/

Kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia
Serwis używa plików cookies w celach konfiguracyjnych, statystycznych i marketingowych. Możesz wyłączyć akceptowanie cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz tutaj.