Kartki, bony, bilety towarowe – kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii” w Muzeum Dulag 121

Opublikowano: ; Źródło: PruszkówMówi.pl

Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” – „Kartki, bony, bilety towarowe – handel reglamentowany w latach 80.”, które odbędzie się 16 grudnia o godz. 15:00. Kartki, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia czy wkładki zaopatrzeniowe – w XX w. towarzyszyły niemal każdemu pokoleniu Polaków. Jakie towary podlegały reglamentacji? Wszystkie, które były deficytowe. W latach 70. pojawiły się bilety towarowe na cukier, ale prawdziwy wysyp kartek nastąpił w 1981 r. Wówczas, żeby kupić w sklepie mięso, masło, olej, kaszę, mąkę, płatki zbożowe, ryż, cukier, czekoladę, cukierki, alkohol czy papierosy, trzeba było mieć specjalną kartkę. Była ona potrzebna też do zakupu proszku do prania, artykułów dla niemowląt, mydła czy benzyny. Lokalnie reglamentacja obejmowała także takie towary, jak ubrania zimowe, obuwie, dywany, artykuły szkolne czy obrączki ślubne. Przydziały były uzależnione od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, ale także wieku, a czasem nawet wyznania. O tych i innych kwestiach związanych z kartkami w latach 80. opowie dr Andrzej Zawistowski, który 16 grudnia będzie gościć w Muzeum Dulag 121 w ramach cyklu „Karty Historii”   Andrzej Zawistowski – (...)

Przeczytaj pełną treść informacji http://www.pruszkowmowi.pl/2017/12/kartki-bony-bilety-towarowe-kolejne-spotkanie-z-cyklu-karty-historii-w-muzeum-dulag-121/

Kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia
Serwis używa plików cookies w celach konfiguracyjnych, statystycznych i marketingowych. Możesz wyłączyć akceptowanie cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz tutaj.